≡ Menu

Dwa sprawdzone sposoby na odchudzanie

Jak schudnąć to bardzo trudne i frustrujące pytanie szczególnie dla tych z nas którym nie od razu udaje się zgubić zbędne kilogramy. Po wielu próbach i porażkach łatwo się zrazić i dojść do wniosku że odchudzanie się to tajemniczy, wręcz magiczny proces którego nigdy nie uda nam się opanować. Okazuje się jednak że stracić na wadze można nawet bez stosowania dziwnych diet, specjalnych ćwiczeń, magicznych tabletek.

Zatem jak schudnąć? Najlepiej wprowadzajmy co dziennie małe zmiany dzięki którym powoli ale skutecznie będziemy tracić kilogramy.

Aby schudnąć 0,5 kg, trzeba spalić około 3500 kalorii ponad to co i tak spalamy wykonując codzienne czynności. Jak to działa?
1.Obliczamy nasz wskaźnik BMR(basal metabolic rate) czyli wskaźnik podstawowej przemiany materii. BMR to ilość kalorii jaką zużywa nasz organizm na podtrzymanie podstawowych czynności życiowych czyli np. oddychanie, trawienie, utrzymanie temperatury, praca serca. Podstawowa przemiana materii to około 60-70 % całkowitej zużywanej przez nas energii. W moim przypadku BMR wynosi 1958 kalorii na jeden dzień.

2.Obliczamy ilość spalanych kalorii w trakcie różnych aktywności wykonywanych w ciągu dnia. W tym celu używamy kalkulatora aby dowiedzieć się ile spalamy w czasie gdy siedzimy, stoimy, ćwiczymy, podnosimy ciężary itp.

W moim przypadku:

8 godzin za biurkiem w pracy – 739 kalorii

1 godzina spaceru ( z domu na przystanek, z przystanku do pracy, na lunch itp.) – 316,8 kalorii

6 godzin innych siedzących czynności (podróż autobusem, oglądanie TV, czytanie itp.) – 554 kalorie

1 godzina drobnych prac typu mycie okien, gotowanie – około 300 kalorii

Pozostaje 8 godzin snu, ale sen jest ujęty w punkcie 1 w BMR

3.Obliczmy ile kalorii spożywamy. Bardzo dobrze jest zapisywać wszystkie zjedzone posiłki i wypijane napoje w notatniku przez okres kilku dni. Następnie posiłki te przeliczamy na kalorie przy użyciu kolejnego kalkulatora . Dzięki zapiskom z kilku dni wyliczymy średnią dzienną ilość zjadanych kalorii

A więc jak schudnąć?

Moje BMR to około 1958 kalorie, w ciągu dnia spalam dodatkowo około 1900 kalorii. Aby zachować moją wagę powinienem jeść około 3800 kalorii. Jeżeli będę jadł więcej to przytyję, jeżeli mniej to schudnę – całkiem proste. Jeżeli moja waga nie zmienia się od dłuższego czasu to oznacza że dostarczam do organizmu dokładnie tyle kalorii ile potrzeba czyli 3800 kalorii. Jeżeli chcę schudnąć to wystarczy że albo zwiększę ilość spalanych kalorii, albo zmniejszę ilość kalorii zjadanych. Najlepiej jednak chyba zrobić obie rzeczy tzn. troszkę więcej spalać i mniej zjeść. Aby skutecznie chudnąć wystarczy aby różnica w bilansie energetycznym wynosiła 500 kalorii. Dzięki takiej różnicy schudniemy około 0,5 kg na tydzień. Jeżeli np. codziennie znajdę czas na pół godziny marszu to spalę dodatkowo 258 kalorii, wystarczy jeszcze odjąć 258 kalorii z mojego jadłospisu i będzie 0,5 kg mniej w ciągu tygodnia.

 

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment